Ehliyet

Ehliyet Almak için Yaş Şartları Nelerdir?

Sürücü adayları ehliyet alabilmek için yasa ile belirlenen yaş kuralları vardır. Ehliyet için gerekli yaş bilgileri aşağıdaki listede ehliyet sınıflarına göre belirtilmiştir. Ehliyet alabilmek için kaç yaşında olmalıyım sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için lütfen en yakın sürücü kursuna başvurarak bilgi alabilirsiniz.

Ehliyet alabilmek için gerekli yaş sınırlamaları şu şekilde:

 • M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetler istenen minimum yaş sınırı 16.
 • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetler için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmekte.
 • A sınıfı için istenen ehliyet yaşı 20.
 • C, CE, D1 ve D1E ehliyeti için isteyen yaş şartı 21.
 • D ve DE ehliyet sınıfları için istenen minimum yaş sınırı 24.

Ehliyet Almak İçin İstenilen Sağlık Şartları Nelerdir?

Trafik yönetmeliği ve bağlı yasalara göre her sürücü adayının belirlenmiş olan sağlık şartlarını taşıması gerekmektedir. Sürücü kursuna başvurduğunuzda siz sürücü adaylarından belirli kurumlardan almanız gereken sağlık raporu istenecektir. Bu raporu almadan ehliyet alamazsınız. Ehliyet sağlık raporu alabileceğiniz kurumlar aşağıda belirtilmiştir. Ehliyet yenilemek için ise eski sağlık raporu değil en güncel durumunuz ile sağlık raporu göz muayenesi olmanız gerekmektedir.

 • Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri (devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri tıp fakülteleri)
 • Aile sağlığı merkezleri (aile hekimleri)
 • Sağlık Bakanlığından ruhsatlı özel hastaneler, özel tıp merkezleri ve özel muayenehaneler

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sürücü kursuna ilk başvuru yaptığınızda trafik yönetmeliğinin belirlediği belgeler mevcuttur. Bu belgeleri tamamlamadan işlemleriniz yapılamaz. Ehliyet için gerekli belgeler aşağıda liste olarak verilmiştir. Bu belgeler ehliyet yenileme sırasında değişiklik gösterebilir

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İçin:

– T.C. kimlik numarasını gösteren belge aslı ve fotokopisi(nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği)

– Diploma veya diploma yerine geçecek belgenin aslı ve fotokopisi,

– Uzman veya pratisyen tabip tarafından verilen sağlık raporu,

– Ehliyet almasına engel teşkil edecek sabıka kaydının bulunmadığına dair evrak,

– Mevcut sürücü belgesi dışında sertifika alacak kursiyerler sahip oldukları sürücü belgesinin fotokopisi,

– Kursiyerler arasında 18 yaşını doldurmamış olanlar veli/vasi muvafakat namesi

– Son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminizden talep edebilirsiniz. Sağlık bakanlığına bağlı aile hekimiz ücretsiz olarak sizlere ehliyet raporunu verebilir. Bazı sağlık ocaklarında göz muayenesi olmadığı için özel hastanelerden talep edilebiliyor. Özel hastahane ücretleri ise bölgesel ve hastahaneye göre değişiklik gösterebiliyor. Özel hastahanelerde ehliyet sağlık raporu ise 50 Tl ile 200 tl arası değişiklik gösterebilir.

Ehliyet Alırken Hangi Sınavlara Girmek Gerekir?

Ehliyet alacak sürücü adayları, iki aşamalı sınava gireceklerdir. İlk olarak yeni sistem ile yapılan e-sınav dır. E-sınav test olarak yapılmaktadır. E-sınava girecek adaylar sürücü kursuna kayıt olduk dan ve dersleri aldıktan sonra sürücü kursunuzun aracılığı ile e-sınav için randevu almanız ve sınava o şekilde girmeniz gerekmektedir. Sınav test olarak yapılmaktadır. Sınavlara sitemizde de olan daha önceki yıllarda çıkmış ehliyet sınav sorularını çözerek hazırlanabilirsiniz.

Yazılı (test) sınavdan başarılı olduğunuzda ikinci aşama teori yani direksiyon sınavı vardır. Direksiyon sınavı da belirli aralıklarla yapılmakta olup kursunuz bu sınavı da organize edecektir. Bu sınavda araç kullanacak ve aktif trafik de sürüş yapacaksınız. Direksiyon sınavında dikkat etmeniz gerek başlıca konular park etmeniz, istop ettirmemeniz ve sağa sola dönüşlerde sinyal vermenizdir.

Ehliyet Sınav Soruları ve Öneriler

 • Ehliyet sınav soruları Meb tarafından hazırlanmaktadır. Sınavlar E-sınav şeklinde test olarak yapılmaktadır. Toplamda 50 soru sorulmaktadır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir.
 • Ehliyet sınavına girecek adaylar öncelikle geçmiş yıllarda çıkmış ehliyet sınav sorularını çözmeleri önemlidir. Pratik yaparak sınav başarı şansınızı arttırabilirsiniz.
 • Ehliyet sınavında trafik soruları genellikle trafik adabı soruları, etik kurallarla ilgili olacak ve oldukça fazla soru bu konudan gelebilir.
 • Ehliyet sınavında soruları çözdükten sonra sınav esnasında emin olmadığınız soruların üzerinden bir kaç kez geçerek şansınızı arttırın.
 • Sınava girmeden bir kaç gün önce ehliyet sahibi birileri ile konuşarak destek alabilirsiniz.
 • Ehliyet motor soruları tamamen bilgiye dayalı sorulardır. Sürücü adayları motor soruları sınavında zorlanmaktadırlar. Sitemizde bulunan ehliyet motor sorularını çözerek hazırlanabilirsiniz.
 • Ehliyet deneme soruları çözerek zaman tutmanız ve sınavı zamanında bitirip bitiremediğinizi görmeniz önemlidir.

Paylaş !

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama : 5,00 )
Loading...