Ehliyet Trafik Soruları

Ehliyet sınavlarında çıkmış trafik sorularına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Sitemizden çıkmış tüm ehliyet sorularını çözebildiğiniz gibi derslere göre ayrılmış şekilde de çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. Sınav öncesi daha önceki yıllara ait ehliyet sınavında çıkmış soruları çözerek de sınava hazırlanabilir sınav durumunuzu görebilirsiniz.

Ehliyet sınavında kaç trafik sorusu çıkıyor

2018 yılı itibari ile toplam 23 trafik ve çevre bilgisi sorusu sorulmaktadır. Sınav toplamında ise 50 soru mevcuttur. 50 sorudan 3 soruya doğru cevap vererek sınavdan geçebilir direksiyon sınavına girmek için hak kazanırsınız.

Trafik sorularına nasıl çalışmalıyız?

Ehliyet sınavı trafik konusunda çıkan sorular genelde trafik levhaları soruları olmakla beraber geçiş üstünlüğü gibi sorularda çıkmaktadır. Sınav öncesi trafik levhalarına çalışmanızda, bilgilerinizi tazelemenizde fayda var.

Ehliyet Trafik Sınavı Hazırlık

Ehliyet Sınavına hazırlanırken aşağıdaki konulara hakim olmalısınız. Önceliğimiz ehliyet sınavını geçmek olsa da günlük yaşantımızda trafik kurallarını bilmeli ve o kurallara uyarak yaşamalıyız. Çevremizdeki araçlara saygılı olmalı trafiği bilerek yaşamalıyız. Ehliyet sınavı trafik sorularını çözmeden önce lütfen aşağıda bulunan bir kaç kuralı ve detaylarını okuyunuz.

 • 1) Kırmızı ışık: Yolun trafiğe kapalı olduğunu gösterir. Aksine bir işaret yoksa, durup beklenir.
 • 2) Sarı ışık: Uyarı anlamındadır. Kırmızı ışıkla birlikte yanarsa hazırlan yol trafiğe açılmak üzeredir. Yeşil ışıklabirlikte yanarsa yol trafiğe kapanmak üzeredir.
 • 3) Yeşil ışık: Yolun trafiğe açık olduğunu gösterir.
 • 4) Fasılalı ışık: Kırmızı ise dur, sarı ise dikkatli geç anlamındadır.
 • 5) Yazılı ve sesli ışık: Araç trafiğine göre yaya trafiğini düzenler ve yayalara hitap eder.
Devamlı yol çizgileri: İki şerit ve iki yönlü karayolunda, dönemeç tepe üstü, kavşak yaya ve okul geçidi, demiryolu geçidi, dar köprü ve tünel gibi yerlerin yaklaşımında şerit değiştirilemeyeceğini ve öndeki araçların geçilemeyeceğini belirler.

Kesik yol çizgileri: Trafik kurallarına uymak şartıyla sürücülerin, yol ve trafik durumuna uygun olduğunda, öndeki araçları geçmek için şerit değiştirebileceğini gösterir.

Devamlı ve kesik yol çizgileri: Yanyana çizilmiş devamlı ve kesik yol çizgilerinin bulunduğu yerlerde sürücüler, manevra başlangıcında kendilerine en yakın olan çizginin anlamına göre davranırlar.

Yanyana iki devamlı çizgi: Bu çizgi, yolu bölünmüş yol durumuna getirdiğinden, bu çizgi boyunca karşı yönün kullandığı şeritlere girilmez.NOT: Bir kişi sürekli olarak 5 saat, yarım saat dinlendikten sonra 4 saat daha araç kullanabilir. 24 saatte bir kişi toplam 9 saat araç kullanabilir.

NOT: Alkollü iken araç kullananlara para, puan ve 3 ay trafikten men cezası verilir. Uyuşturucu kullananlara sürekli olarak trafikten men, para ve hapis cezası verilir.

NOT: Bir yıl içinde 100 hata puanını dolduranlara 2 ay trafikten men, aynı yıl içerisinde 2 defada 100 hata puanını dolduranlara 4 ay trafikten men, 3 defa dolduranlara tamamen trafikten men cezası verilir.
Görev sırasında, belirli araç sürücülerinin, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartıyla, trafik kısıtlama ve yasaklamalarına bağlı olmamalarına denir.

1- Ambulanslar
2- İtfaiye araçları
3- Polis araçları
4- Sivil savunma araçları
5- Koruyan ve korunan araçlar

NOT: Geçiş üstünlüğüne sahip araçların 150 metreden görülür lambaları olmalıdır. 150 metreden duyulur sirenleri olmalıdır.

NOT: Sarı tepeli lambalı araçlar geçiş üstünlüğüne sahip değildir. Sarı tepe lambası araçlara kendilerini belli etmek için takarlar diğer araç kullananlar da daha dikkatli araç kullanırlar.
 • 1- Duraklamanın yasaklandığının bir trafik işaretiyle belirtilmiş olduğu yerlerde.
 • 2- Sol şeritte (raylı sistemin bulunduğu yollar hariç).
 • 3- Yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde.
 • 4- Kavşaklar, tüneller, rampalar ve bağlantı yollarında ve buralarda yerleşim merkezleri içinde 5 metre , yerleşim merkezleri dışında 100 metre mesafede.
 • 5- Görüşün yeterli olmadığı tepe üstlerine yakın yerlerde ve dönemeçlerde.
 • 6- Duraklayan veya park eden araçların yanında.
 • 7- Otobüs ve taksi duraklarında.
 • 8- İşaret levhalarına, yaklaşım yönünde ve park izni verilen yerler dışında, yerleşim birimi içinde 15 metre, yerleşim birimi dışında 100 metre mesafede.
 • 9- Zorunlu haller dışında, yerleşim yerleri dışındaki karayollarında, taşıt yolu üzerinde duraklamak yasaktır.
a) Uzağı gösteren ışıklar (uzun hüzmeli farlar)
Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde uzağı gösteren ışıkların yakılması zorunludur.

a) Yakını gösteren ışıklar (kısa hüzmeli farlar)
Geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılması mecburidir.

NOT: Kısa farla 25 m. , uzun farlar 100 m. ileriyi aydınlatır.

Işıkların kullanılmasına ilişkin esaslar:
1- Dönüş ışıklarının “geç” anlamında kulanılması,
2- Sadece park ışıkları yakılarak araç sürülmesi,
3- Karşılaşmalarda ışıkların söndürülmesi,
4- Yönetmeliklerde gösterilen esaslara aykırı ışık takılması ve kullanılması,
5- Sis ışıklarının; sis, kar, şiddetli yağmur halleri dışında ve geceleri yakını ve uzağı gösteren ışıklarla aynı zamanda kullanılması,
6- Yönetmelik esaslarına uygun olarak takılan ışıkların da amaç dışında ve gereksiz kullanılması yasaktır.
1)Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları

-Trafiğe çıkarışınlan sonra ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir.
-Resmi ve ticari plakalı e bunların her türlü römorkları:
İlk trafiğe çıkışıdan itibaren ilk 2 yaş sonunda de vamında yılda 1
-Lastik tekerlekli traktörler ve bunların her türlü römorkları
İlk trafiğe çıkışından itibaren ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 3 yılda bir.
-Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında her yıl. periyodik muayeneye tabi tutulur.

2)Motorlu taşıtın muayene süresi dolmamış olsa bile

-Kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi görülen araçlar,
-Üzerinde değişiklik yapılan araçlar ayrıca özel muayeneye tabi tutulurlar.

3)Araç üzerinde yönetmelikte belirtilen şekilde yapılacak her türlü değişikliğin araç sahibi tarafından 30 gün içinde yetkili tescil kuruluşuna bildirilmesi mecburidir.

Paylaş !

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama : 5,00 )
Loading...