Elektronik Ehliyet Sınavı(e-Sınav) nedir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama : 5,00 )
Loading...

Bu yazımızda sizlere e-sınav hakkında tüm detayları paylaşacağız. Bu sistem yeni bir sistemdir ve aklınıza takılan tüm soruları iletişim sayfamızdan bizlere sorabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı ne zaman yapılır?

-Girmek istediğiniz elektronik sınav için randevu almanız gerekmektedir.
-Diğer ehliyet sınavları gibi aylarca sınav tarihi beklemeniz gerekmez.
-Elektronik sınav(e-sınav) dan başarısız olursanız en erken 15 gün içerisinde tekrardan e-sınav için randevu talebinde bulununuz. (Randevularınızı sürücü kursunuzdan alabilirsiniz)
-En son katıldığıız e-sınavdan sonra 45 gün içerisinde tekrardan e-sınava girmez iseniz 1 hakkınız yanmış olacaktır.

E-sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sınavı bitirdikten hemen sonra (yaklaşık 1 saat) içerisinde sonuçları alabiliyorsunuz. Diğer sınavlar gibi sınav bittikten 10-15 gün beklemeniz gerekmiyor. Sınav açıklandıktan sonra eğer sınavdan başarısız olursanız aylarca tekrardan sınava girmeyi beklemiyorsunuz. E-sınav ile en yakın bir tarihe tekrar bir sınava girebiliyorsunuz. Bu da size oldukta fazla zaman kazandırıyor.

E- Sınav nasıl yapılır?

Elektronik sınav(e-sınav) baslı hiçbir evrak kullanılmaz sınavın uygulaması ve değerlendirmesi bilgisayar aracılığıyla yapılmaktadır.

E- sınav sınavı maliyeti nedir?

E-sınav ücreti yazılı sınav ücretinden farkı yoktur. 2017 yılında pilot olarak uygulanan elektronik sınavın tek farkı uygulanış şeklidir.
Elektronik sınav giriş ücreti 2017 yılında 70’tl idi ama 2018 ücretine zam olup olmayacağı henüz belli değil. Elektronik sınav ücretlerini banka yolu ile ödeme yapabilirsiniz.(Ziraat, Halk ve Vakıf bank)

Elektronik sınava giriş hakkı kaçtır?

-Toplamda elektronik sınava giriş hakkı 4(dört)’tür.
-Elektronik sınava başvuran bir kişi teorik sınava giriş yapamaz fakat teorik sınava giriş yapan bir aday sınavını elektronik sınava çevirebilir.

E-Sınav randevu tarihimi değiştirebilir miyim?

2017 e-sınav kılavuzuna göre: sınava başvuruda bulunan bir kişi e-sınav tarihinden en az 3(üç) gün önce randevusunu değiştirebilir.

Elektronik sınavda hangi alanlardan soru soruluyor ve sınav kaç dakika sürmektedir?

Elektronik sınava girecek kişiye 12 ilk yardım sorusu, 23 trafik sorusu, 9 motor ve 6  trafik sorusu sorulmaktadır. Elektronik sınavda toplamda 50 soru sorulmaktadır. Sınav süresi ise 45 dakika olarak belirlenmiştir. Norma teorik sınavda ise sınav süresi 60 dakika olarak belirlenmiştir.

Elektronik sınavdan başarılı olduktan sonra Direksiyon sınavı ne zaman olur?

Direksiyon sınav tarihini belirleyen bir çok neden vardır ve tam tarihi belirtmek yanıltıcı olabilir. En az 2 hafta sonra veya 2 haftadan daha geç bir tarihte olabilir.

E-sınav için giriş belgesi var mı?

Elektronik sınava girerken yanınıza almanız gereken belgeler tabiki mevcut.
Giriş belgelerini sürücü kursunuzdan alabilirsiniz.
Kimliğiniz mutlaka yanınızda olması gerekmektedir.
Sınava girerken yanınızda mutlaka elektronik cihazınız olmalıdır.
Sınavdan önce mutlaka yarım saat önce sınav yerinde olmalısınız.
Sınava geç kalırsanız sınavdan başarısız olmuş sayılır 1 hakkınız gidecektir. Fakat sınavdan kimse çıkmamış ise sınava girebilirsiniz.

E-sınav için başarı sınırı kaçtır?

E-sınav’da toplamda 50 soru sorulacaktır ve her soru 4 şıktan oluşmaktadır. E-Sınavdan başarılı olabilmeniz için en az 70 ve üzeri puan almanız gerekmektedir.

Elektronik sınava nasıl hazırlanabilirim?

E-sınava hazırlanmak için kayıtlı olduğunuz kursa gitmenizi öneririz. Sitemizde bulunana online ehliyet sınavlarını çözerek de  hazırlanabilirsiniz.

 

Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.